Novinky ve vývoji softwarových řešení jsme představili na Summer Meet-up 2020
29. 09. 2020
Stává se tradicí, že na konci léta pořádá naše mateřská společnost ZAT akci s názvem Summer Meet-up – letos pod názvem Zkušebna od A do ZAT. Zákazníkům v rámci jednoho dne představí novinky jak z oblasti IoT technologií postavených na platformách SandRA a SimONet, tak i z oborů dopravy, plynárenství, průmyslových systémů a komplexních softwarových řešení. A i letos se bylo na co dívat.
Třetí ročník Summer Meet-up se konal tematicky ve zkušebně řídicích systémů ZAT v Plzni. Pro zákazníky i hosty, kterých bylo více než padesát, bylo připraveno šest stanovišť. Asi nejvíce frekventovaným místem se stal zelený gauč, který řada z vás může znát z on-line konference Zoom At Technology, kterou ZAT pravidelně vysílá v únoru v anglickém jazyce. A nebylo to jen z důvodu, že se na něm pohodlně sedí. Byl nad ním umístěn sensor, který v reálném čase přenášel informace o obsazenosti pohovky pomocí teplotní mapy. Každý tak mohl shlédnout svůj obraz z termosnímače na obrazovce TV (viz foto). Naši kolegové tím názorně představili využití monitoringu vnitřních prostor pomocí technologie InfraGrid. Jde o bezkamerový systém, který dokáže vyhodnotit obsazenost místností a sledování vnitřního klima. „Tento modul je postavený na platformě SimONet a je určený pro sledování vnitřních prostor jak v lůžkových zařízeních – HealtCare, tak i ve firemních prostorách, školkách, školách, úřadech atd.,“ říká Michaela Vlčková, vedoucí stanoviště pro analýzu a monitoring dat.
Kyberbezpečnost kam se podíváš
Jako ve filmu Mission: Impossible se mohli cítit návštěvníci na stanovišti segmentu plynárenství. Kolegové si pro ně připravili ukázku zabezpečení řídicího systému ZAT před kybernetickým útokem s pracovním názvem „odstřel SandRu“. Fingovaným kyberútokem se snažili o kolaps řídicího systému SandRA (jde o zkratku Safe and Reliable Automation). Jak už samotný název napovídá, oproti filmu byla mise opravdu nemožná. „Návštěvníci velmi kvitovali, jakým způsobem je řídicí systém SandRA zabezpečený proti kybernetickým útokům. Vysvětlovali jsme jim, že bez těchto požadavků bychom například v plynárenství nemohli realizovat důležité zakázky. Jejich stavby jsou totiž brány z hlediska státu jako kritická infrastruktura,“ vysvětluje Tomáš Bauer, vedoucí skupiny. V segmentu plynů ZAT nasazuje také IoT technologie. Na akci návštěvníkům naši spolupracovníci představili nový IoTEx modul a ukázku měření IoT na plynové stanici, který slouží pro přenos dat z průtoku plynu.
Ostře sledované dispečinky
Dispečinky drážní, pro jaderné i klasické elektrárny…, tedy pro mnoho oborů a od různých technologií. ZAT prostě umí vizualizaci na nejrůznějších SCADA systémech. I to bylo k vidění na letošním Summer Meet-up. Konkrétní ukázky vizualizací byly přichystány na platformách Wonderware, Control Web a Reliance. „Alfa omegou stanoviště bylo představení novinek v dispečerské řídicí technice v oboru doprava, kde je dominantním zákazníkem Správa železnic. Návštěvníci byli také nadšeni z ukázky netradičního řešení dispečinků oboru jaderné energetiky,“ říká Adam Heller, který se věnoval návštěvníkům se zájmem o toto téma. Nedílnou součástí stanoviště byly modely retro vláčků, které zaujaly snad každého hosta.
Inteligentní průmyslové systémy
Na stanovišti Inteligentní průmyslové systémy si návštěvníci sami vyzkoušeli „proplavení“ v simulaci ovládání plavebních komor, které je součástí operátorského pracoviště pro řízení vodních děl. Dotazy směřovaly i k zabezpečení řízení vodní komory proti možnosti lidské chyby. Kolegové všem názorně prezentovali zabezpečení na několika úrovních v souladu s normami.
Návštěvníky také zaujaly ukázky online přenosu údajů z běžící bioplynové stanice i realizace v různých oborech, kde naše řídicí systémy nasazujeme. „Většinou nás klienti znají z pohledu svého odvětví, kde dodáváme. Několik zákazníků překvapilo, kolika obory se ZAT zabývá, od jaderné energetiky přes dráhy, plyny až po vývoj zakázkového software,“ říká Kristýna Seidlová z divize Smart systémy ZAT. Podle ní se zákazníci také velmi zajímali o naše řešení pro bioplynové stanice, kdy jsme schopni s partnerskou společností zajistit kompletní rekonstrukci bioplynové stanice od vstupní analýzy přes optimalizaci vstupních surovin a jejich zpracování až po rekonstrukci nebo výměnu řídicího systému.
Komplexní softwarová řešení
Summer Meet-up se samozřejmě neobešel bez nás, tedy nejmladšího oboru ZAT – zakázkového vývoje softwaru. Pro hosty jsme si připravili prezentace realizovaných zakázek i aktuálně vyvíjených aplikací včetně komplexního souhrnu kompetencí pro zakázkový vývoj software. Představili jsme také funkcionality, kterými inovujeme naše aplikace, cloudové funkcionality, interaktivní push notifikace, mobilní aplikace propojené s lékařskými přístroji a uživatelsky přívětivý responsivní design aplikací. A co v této části zákazníky nejvíce zaujalo? „Kromě diskusí nad aplikacemi se často hovořilo o potřebě hlubší analýzy dat získaných ze systémů vyvíjených v ZAT. Potvrdili jsme si tím správnost připravované univerzální platformy pro datovou analytiku, na které aktuálně usilovně pracujeme a bude důležitou součástí produktového portfolia ZAT,“ vysvětluje Ladislav Kopecký z odborné skupiny Vývoj zakázkového software ZAT (dříve Definity Systems).
„Jsem rád, že se setkání s našimi zákazníky a partnery povedlo i letos zrealizovat, a že se naše technologická řešení na platformách SimONet a SandRA setkala s tak velkým zájmem zákazníků. Na obou platformách již realizujeme nové projekty,“ říká Václav Janoch, ředitel divize Smart systémy, pod jejíž záštitou se akce konala. Zájem o platformu SimONet se odráží i v nárůstu objemu zakázek v posledním roce.
V rámci Summer Meet-up byla uplatněna veškerá hygienická opatření aktuálně požadovaná pro tento typ akce.