Vodopád vs. Agile
15. 10. 2018
V minulém článku jsme se na tuto tematiku podívali z pohledu obchodníka či potenciálního zákazníka. Seznámili jsme Vás s výhodami a nevýhodami obou uvedených metodik.
Dnes bychom Vám chtěli jednotlivé přístupy popsat z hlediska projektového, tedy, co Vás čeká v té nejsložitější – realizační fázi. Jak již bylo v předchozím článku zmíněno klasický vodopádový přístup využijete zejména v případech, kdy přesně víte, co chcete. Tyto Vaše požadavky sepíše náš analytik do formalizovaného zadání (systémová analýza), na jehož základě se aplikace v jednom či dvou krocích vyvine a předá. Projekt je v tomto případě řízen stejně přímočaře. Během vývoje se hlídají náklady, čas, rizika, a hlavně kvalita výsledného produktu. Zásahy do zadání v tento moment nejsou namístě a mohly by mít negativní vliv na konzistenci zadání, termín a výslednou cenu.
Oproti tomu agilní metodika poskytuje určitou volnost a doporučujeme ji v momentě, kdy Vám není přesně jasné, co chcete. Víte, že potřebujete změnu, současný SW Vám nevyhovuje, ale nejste si jistí, čím to přesně je. Představte si situaci, kdy máte jít do místnosti, kterou neznáte a ve které je tma. Také raději budete postupovat pomalu a po menších krocích (tedy agilně) než v místnosti známé a osvětlené.
Obdobně postupujeme i při vývoji SW. A oněmi zmíněnými menšími kroky jsou pravidelné meetingy se zákazníkem. V rámci těchto meetingů se dají dohromady požadavky na vývoj, ty se zapracují a následně prezentují zákazníkovi. V rámci těchto menších kroků se řídí i náklady, čas, kvalita atp. Pokud ve výsledném produktu vidíte ony přínosy, které od konečného produktu budete požadovat, pak se ve vývoji pokračuje. Rovněž však můžete zjistit, že přidanou hodnotu v produktu nevidíte – například z důvodu, že se v rámci společnosti neshodnete na jednotném zadání, a projekt se proto ukončí. Zde je nutné si uvědomit, že jste ušetřili poměrně značné množství budoucích nákladů a projekt byste tedy neměli vyhodnotit jako neúspěšný.
Výše uvedené příklady však ukazují dva extrémy. Jak víme, v reálném světě není nikdy nic černobílé. A černobílý by neměl být ani správný přístup k řízení projektu. Požadovat agilní vývoj, protože je to populární, je stejná chyba jako nesáhnout po agilní metodice v případě nejasného zadání. Jednotlivé přístupy se samozřejmě dají kombinovat, například jádro systému lze vytvořit dle jednoznačného zadání a v dalších částech projektu poté můžeme pokračovat agilně. Vždy záleží na konkrétní situaci a zákazníkových prioritách.
Vhodný přístup pro Váš projekt s Vámi rádi prodiskutujeme a vysvětlíme jeho pro a proti. V našem týmu se nachází zkušení projektoví manažeři, kteří mají celou řadu zkušeností se řízením projektů, a to jak těch vodopádových, tak i agilních, proto se na nás nebojte obrátit. Rádi Vám poradíme.
V dalším článku, který pro Vás připravujeme, nastíníme naši představu o ideálním složení týmu na straně zákazníka. To je totiž jeden ze základních stavebních kamenů zajišťujících úspěšnou spolupráci a dovedení projektu ke zdárnému konci.
zpět