Plánovací laboratorní software (případová studie)
18. 10. 2019
Spolupráce ECT a DEFINITY Systems vedla k vytvoření zakázkového informačního systému Lab Management Software, který výrazně usnadnil spolupráci mezi oddělením inženýringu a testovací laboratoří.
1.ÚVOD DO PROBLEMATIKY
Společnost Emerson Climate Technologies, s.r.o. se zabývá vývojem, výrobou a montáží zařízení pro klimatizační jednotky, chladicí zařízení a tepelná čerpadla pro obytné budovy a pro průmyslové aplikace. V rámci vývojového oddělení nových klima kompresorů se potýkala s problémem plánování kapacit na testovacích lokacích a stanovištích, kde dochází k sestavení prototypového výrobku a následně k ověření jeho vlastností za pomoci specializovaných nástrojů charakteristických omezenou dobou dostupnosti. Verifikace parametrů prototypu probíhá na základě přesného zadání od vývojových inženýrů a je z většiny unikátní pro každé jedno sestavení prototypu klima kompresoru. V rámci navrhovaného řešení bylo tedy nutné vyřešit jak otázku plánování omezených zdrojů testovací laboratoře, tak nastavit a sjednotit způsob předávání zadávací dokumentace od inženýrů k obsluze testovacích zařízení.
2.NÁVRH ŘEŠENÍ
Vzhledem ke specifickým požadavkům na funkční vlastnosti dodávaného řešení bylo zadavatelem (Emerson Climate Technologies, s.r.o.) rozhodnuto o poptávce zakázkového SW řešení. Definity Systems jako první krok vytvořila systémovou analýzu vycházející především z propracovaných excelových souborů využívaných pro plánování kapacit v Emersonu před zavedením nového systému. Nezbytnou součástí analytického dokumentu byl logicky i popis hlavních procesů rozdělených podle typu činnosti na testovací a netestovací projekt (tj. sestavení prototypu bez testování, výměna chladiva, údržba zařízení apod.). Kromě toho došlo také k identifikaci všech základních entit (tučně zvýrazněné výrazy v následujícím odstavci) vstupujících do procesu plánování testu klima kompresoru a popsání jejich vlastností s odrazem do budoucího informačního systému.
Způsob plánování vytížení testovací laboratoře po jednotlivých inženýrských projektech se ukázal jako optimální návrh řešení problému. Spojuje v sobě možnost komunikace, předávání si informací o zadání (checklist) a zodpovědnosti za aktuální stav mezi vývojovým oddělením a testovací laboratoří a zároveň podle zadaných parametrů (testovací kondice) testu je možné naplánovat potřebu konkrétních testovacích zařízení a alokovat jejich čas včetně obsluhy (testovací lokace a stanoviště). Samotný klima kompresor (testovací objekt) může být sestaven v rámci laboratoře před zahájením testu nebo lze plánovat s již dodaným kompletním výrobkem (konkurenční produkt, externí zakázka apod.).
Každý projekt má pro přesnější plánování rozdělen životní cyklus do sedmi fází (viz obr. 1) a sledování času probíhá v této úrovni. Cílem návrhu je samozřejmě nejen plánovat s ohledem na aktuální vytížení testovacích zařízení, ale také evidovat skutečnou dobu trvání a následně v rámci řízení projektů vyhodnocovat jejich efektivitu. Pracovníci v laboratoři mají možnost zaznamenat komplikace vzniklé v procesu testování do aplikace a to včetně délky prostoje a upřesnění důvodu jeho vzniku. Vznik takové situace vyvolá automatické přepočítání plánu a systém notifikuje příslušné uživatele.
Obr. 1 – Diagram procesu testovacího projektu
V plánovacím algoritmu se uvažuje jak s pevně ukotvenými projekty (prioritní zakázky, pevně stanovená údržba zařízení), tak i s omezeným pracovním fondem definovaným prostřednictvím nepracovních dnů (celozávodní dovolená, státní svátky atd.). U dlouhodobých projektů nevyžadujících přímý dohled obsluhy je možné uplatnit výjimku v plánovači a nastavit režim 24/7.
3.REALIZACE ŘEŠENÍ
Výsledně dodaná aplikace integrovaná do prostředí Emersonu (zahrnuje propojení s jejich výrobním systémem, doménovým serverem a napojení na API vybraných testovacích zařízení) staví na vizualizaci plánování kapacit prostřednictvím kalendáře (obr. 3) a přehledném ovládacím rozhraní s online dostupností aktuální dat o testování jak pro inženýry, tak i pracovníky testovací laboratoře (obr. 2). Vyhodnocení a výsledky provedených testů lze zaznamenávat buď přímo do definované struktury projektu nebo přiložením výstupních souborů z testovacích zařízení.
Obr. 2 – Detailní informace z formuláře testovacího projektu (plánování a vstupní podmínky testu)
Samozřejmostí je rozsáhlá míra uživatelské konfigurace systému čítající například správu a definici testovacích stanovišť a lokací, možnost definice opakovaných testovacích postupů pomocí šablon nebo evidenci nepracovních dní v daném roce pro správnou funkčnost plánovacího algoritmu. Uživatelsky lze rovněž řídit úroveň aplikačních notifikací sloužících pro eskalaci nutnosti lidského zásahu do plánování či blížící se milníky v rámci testovacích projektů.
Součástí aplikace jsou exporty dat do požadovaných formátů (xls, pdf), jak nad hromadnými přehledy, tak i pro jednotlivé projekty. Systém právování umožňuje uživatelům přiřazovat role v procesu plánování a usnadňuje tím definování zodpovědnosti na konkrétní pracovníky.
Obr. 3 – Vizualizace plánovaných projektů na vybraných testovacích stanovištích
zpět